Πέμπτη 13 Δεκεμβρίου 2012

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΓΟΡΙΩΝ ΜΙΝΙ 2000

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ στην Άρτα : ΠΗΓΑΣΟΣ ΑΓΡΙΝΙΟΥ - ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 34 - 72.
Εύκολα, απ' ότι δείχνει και το τελικό σκόρ, η Νικόπολη νίκησε τον πρωταθλητή Αιτωλοακαρνανίας. Στο 1ο 10λεπτο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος και το σκορ 12-16. Στο 2ο 10λεπτο η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (21-31). Στο 3ο 10λεπτο όμως, που επιτρέπεται στον προπονητή να "παίξει ελεύθερα" (στο 1ο ημίχρονο υποχρεούται να χρησιμοποιήσει όλους τους αθλητές από ένα 10λεπτο) η Νικόπολη "έβγαλε" στο γήπεδο περισσότερη ζωντάνια και με επιμέρους σκορ 4-22 εκτόξευσε τη διαφορά στους 28. Το 4ο 10λεπτο ήταν "διαδικαστικού χαρακτήρα".
Η Νικόπολη ήταν καλύτερη ομάδα κάτι που παραδέχτηκαν και οι ηττημένοι.
Η εξέλιξη: 12-16, 9-15(21-31), 4-22(25-53), 9-19(34-72).
ΠΗΓΑΣΟΣ(Γιαρτζάς, Ρηγογιάννης) Σαμαράς Α, Σαμαράς Ε, Βόντας, Κατερινόπουλος 5, Βασιλείου 2, Κωνσταντινίδης, Πατσαντζόπουλος 10, Γιαρτζάς 1,Νικολόπουλος 4, Ζάχος, Αρωνιάδας 5(1), Σκλατάνης 7.
ΝΙΚΟΠΟΛΗ(Πολίτης, Μπούντας) Καραμούτσιος, Αθανασίου 4, Μπέλλος 4, Δόνος 14, Οικονόμου, Σουλιώτης, Σίσκας 25, Ζήσης 4, Παυλίδης 2, Αυδίκος, Μπακάλης 12, Φιφής 7.