Παρασκευή 24 Απριλίου 2009

Στην τελική φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων ο ΑΓΣΙ . Νίκησε 68-47 τον Έσπερο Πατρών

Μεγάλη νίκη με 68-47 για τον ΑΓΣΙ σήμερα στο ΔΑΚ Πύλου. Παίζοντας με τον θεωρητικά ισχυρότερο αντίπαλο του στο τουρνουά, κατόρθωσε να κυριαρχήσει σε όλον τον αγώνα και να είναι προκριθεί στους τελικούς του πανελληνίου πρωταθλήματος παίδων που διοργανώνει η ΕΟΚ. Αυτό γιατί η αυριανή αντίπαλος η ομάδα της Πύλου ηττήθηκε από τον Παλαίμωνα Κορίνθου με σκορ 65-51, που σημαίνει οτι και μαθηματικά ο ΑΓΣΙ βρίσκεται στις 6 καλύτερες παιδικές ομάδες τις Ελλάδας. Από την έναρξη ο ΑΓΣΙ προηγήθηκε και δεν άφησε τους αντιπάλους να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά του σε κανένα σημείο του αγώνα., μόνο στο τέλος του ημιχρόνου ο Έσπερος κατόρθωσε να μειώσει την διαφορά στους 5 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο τα παιδιά του Τσουκανέλη μπήκαν με δύναμη και έφεραν την διαφορά ακόμα και στους 28 πόντους, που τους έδωσε και την νίκη. Από τον ΑΓΣΙ διακρίθηκαν οι Γέπης, Θωμαϊ, Θώδης και ο Πλιάκος για την καλή του άμυνα.