Τρίτη 30 Μαρτίου 2010

Δεύτερη νίκη για τον ΑΓΣΙ : ΑΓΣΙ-ΑΕ Σπάρτης 55-53

Με όπλο την πολύ καλή άμυνα κατόρθωσε τελικά να επικρατήσει ο ΑΓΣΙ με 55-53 της ΑΕ Σπάρτης στο κλειστό του Βέλου Κορινθίας και να πάρει το δεύτερο ροζ φύλλο στην προκριματική φάση του 37ου Πρωταθλήματος Εφήβων. Ο ΑΓΣΙ παρουσιάστηκε μάλλον κουρασμένος και σε συνδυασμό με την κλειστή άμυνα ζώνης της Σπάρτης έχασε το πρώτο δεκάλεπτο (11-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο έπαιξε καλύτερα και παρά τη σχετική αστοχία μπόρεσε να επιβάλει το ρυθμό του , να καλύψει τη διαφορά και με τη λήξη να περάσει μπροστά με 32-30. Το β’ μέρος ήταν για γερά νεύρα με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ για τις δύο ομάδες. Το 3ο δεκάλεπτο έληξε (42-44) , ενώ στο 4ο  οι παίκτες του ΑΓΣΙ ευστόχησαν  στις  ελεύθερες βολές πήραν τον αγώνα.
ΑΓΣΙ- ΑΕ Σπάρτης  55-53   ( 11-19,32-30, 42-44, 55-53 ).
ΑΓΣΙ (Τσουκανέλης - Κουβάτσης) : Μπέης 8, Πανάγος, Σπυρίκος, Μπέλτσης , Πλιάκος 1, Μπρίκος 4 (1), Θωμάι 22 (1) , Γέπης 10 (1) , Τσούκας , Θώδης 10.
Αύριο Μεγάλη Τετάρτη και ώρα 11 το πρωί ο ΑΓΣΙ θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Απολλωνιάδας Πατρών,  που νίκησε στον άλλο σημερινό αγώνα το Διαγόρα Βέλου με 20 πόντους διαφορά (73-53).  Ο νικητής αυτού του αγώνα θα πάρει την πρόκριση για την τελική φάση.